آیا درباره خط تلفن voip که این روزها همه جا گفته میشود چیزی شنده اید؟ اگر چنین است، شما ممکن است درباره کاربرد شماره ویپ تعجب کنید! حروف voip مخفف چه هستند؟ و این فن آوری چگونه کار میکند؟ ما در این مطلب به صورت جامع به شما کمک خواهیم کرد تا درک صحیحی در مورد انواع شماره ها و کاربردهای آن داشته باشید و در نهایت نحوه انتخاب و خرید این شماره ها را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

زمان مورد نیاز برای مطالعه این مقاله: 18 دقیقه | بروز رسانی مطلب: اسفند ۱۴۰۰

گوش دهید:

شماره ویپ چیست ؟ و چرا کسب و کار شما به شماره ویپ نیاز دارد؟

پاسخ کوتاه این است که شماره ویپ نوعی شماره تلفن ثابت با امکانات و مزایای بسیار بیشتر است. انتقال صدا از طریق شبکه با فناوری ویپ به دلیل راحتی و هزینه کم، در همه ی بازارها در حال رشد است. خط تلفن voip براحتی از جابجایی پشتیبانی می کند، در حالی که اغلب، هزینه آن نصف خدمات تلفن ثابت سنتی است.

در این راهنما، پیش‌نیازهای شماره تلفن ویپ برای کسب و کار را مرور کنیم تا متوجه شوید که شماره تلفن ویپ و فناوری که از آن استفاده می کنند چیست؟

خط تلفن voip چیست؟

انتقال صدا برروی پروتکل اینترنت (ویپ) اصطلاح فنی برای سرویس های تلفن مبتنی بر اینترنت است.

شماره ویپ همانند شماره‌های ثابت سنتی 8 رقمی هستند. از شماره ویپ می توان مانند هر شماره دیگری استفاده کرد. خط تلفن voip می تواند بخشی از یک مرکز تلفنی ابری باشد.شماره تلفن ویپ معادل تلفن اینترنتی اس که گاهی به اشتباه از آن به عنوان شماره تلفن مجازی نام برده می شود‌که در عمل تفاوت های چشم گیری دارند. برای اطلاع از تفاوت این  عبارات به مطلب “تلفن مجازی چیست و چه تفاوتی با تلفن اینترنتی دارد” مراجعه کنید.

آیا خط تلفن voip با شماره تلفن های معمولی متفاوت است؟

شماره تلفن ویپ مانند خدمات تلفن سنتی است. تنها تفاوت، جادوی تکنولوژی ویپ در نحوه انتقال تماس از ابتدا تا انتهاست. تماس ها از طریق اتصال اینترنتی به جای خطوط مسی یا سرویس GSM تلفن همراه برقرار می‌شود.

خط تلفن voip از نظر انعطاف پذیری مکانی نیز با شماره‌ تلفن سنتی متفاوت است. برخلاف شماره‌های سنتی که شماره به یک مکان خاص اختصاص داده می‌شود، شماره ویپ را می توانید در صورت نقل مکان به یک مکان اداری جدید، بدون دغدغه‌ی تغییر شماره، با خود جابجا کنید در طرف مقابل، خدمات تلفن سنتی، متکی به اتصالات آنالوگ است که از طریق سوییچ های مخابراتی (PSTN) انجام می‌شود. طراحی تجهیزات، قدیمی است و امکانات محدودی دارد.

ارتباطات معمولاً از طریق سیم‌کشی مسی برقرار می‌شود، و نقاط ارتباطی از مبدا تا آخرین نقطه سیم‌کشی می‌شوند و در میانه راه‌ها از تجهیزات خاصی برای اتصال تماس استفاده می‌شود. به طور معمول، راه اندازی شماره جدید فرآیند پیچیده‌ای دارد که اغلب فقط توسط تکنسین های ماهر انجام می شود.

خط تلفن voip به شما انعطاف پذیری برای استفاده از انواع مختلف دستگاه ها را می دهد. طبق معمول می توانید با تلفن رومیزی تماس دریافت کنید یا تماس خروجی داشته باشید یا با همین شماره می‌توانید از طریق تلفن همراه‌تان تماس برقرار کنید.

شماره ویپ به کاربران اجازه می‌دهد در حین حرکت تماس بگیرند یا به تماس‌ها پاسخ دهند. کاربران حتی می‌توانند در حین مکالمه، دستگاه‌ ارتباطی خود را تغییر دهند و تماس را از تلفن تحت شبکه به موبایلشان منتقل کنند. هنگام برقراری تماس ویپ، از گوشی تلفن تحت شبکه(+) یا گوشی هوشمندتان به آن پاسخ خواهید داد.

بدیهی‌ترین امکانات شماره ویپ، شامل امکان تماس با هر شماره تلفن، امکان دریافت تماس از هر شماره تلفن و قابلیت ایجاد ارتباطات داخلی است.

خط voip چگونه کار می کند؟

اتصال ویپ از طریق بستر شبکه و اینترنت است‌. حال این شبکه می‌تواند برای شبکه سازمانی گسترده باشد یا صرفا اینترنت همراه سیم کارت.

از آنجایی که ویپ بر بستر اینترنت اجرا می شود، راه اندازی و نگهداری مداوم آن بسیار ساده تر از سیستم های تلفن سنتی است. در بسیاری از موارد، کاربر صرفا گوشی را به اینترنت وصل می کند و به محض شناسایی توسط شبکه، خط voip قابل استفاده است. ممکن است مشتری مجبور شود برای تنظیم تنظیمات دلخواه از جمله میزان صدای زنگ تلفن، از طریق منو تنظیمات اقدام کند. اما تقریبا بدون هیچ تنظیم خاصی، شماره ویپ مانند شماره تلفن معمولی اما با امکاناتی به مراتب بسیار بیشتر فعال خواهد شد.

چگونه خط ویپ نحوه ارتباطات کسب و کارها را تغییر می دهد؟

خط ویپ می تواند توسط مشتریان و کارکنان شما مشابه هر شماره تلفن دیگری استفاده شود. مثل همیشه 8 رقم خواهید داشت و شماره گیری مشابه شماره‌های معمولی خواهد بود.

در برخی موارد، ارائه کننده های مرکز تلفن اینترنتی ، شماره‌های داخلی بیشتری را نیز ارائه می دهند. همچنین شما می‌توانید که چندین خط ویپ داشته باشید تا هر کدام از شماره‌ها به دپارتمان مختص به خودشان وصل شوند.

زیرساخت های تکنولوژیکی که امکان استفاده از شماره ویپ را به شما می‌دهد، ابزارهای بیشتری را برای مدرن کردن ارتباطات تلفنی دارد به عنوان مثال، برخلاف محدودیت‌های سیستم های تلفنی نصب شده در محل کسب و کار، می‌توان از شماره ویپ برای اتصال مکان‌های مختلف اداری یا کارمندان از راه دور استفاده کرد.

چند مثال از کاربرد عملی مزایای خط voip

شماره تلفن های تجاری ویپ، دارای انعطاف پذیری در مکان و همچنین قابلیت جابجایی سریع را دارند.

برای درک بهتر در نظر بگیرید تماس ورودی به خط اصلی شما در دفتر تهران برقرار می‌شود. تمامی پرسنل دفتر تهران مشغول بوده و امکان پاسخگویی وجود ندارد. با بهره بردن از تکنولوژی ویپ کارمندان شما در سایر دفاتر می توانند پاسخگوی تماس باشند. این پاسخگویی می‌تواند توسط نماینده فروش در یکی از شعبات فروشگاهی تهران باشد یا در واحد کارخانه تولیدی در کرج. این نوع انعطاف‌پذیری در جابجایی می‌تواند به گسترش کسب‌وکارها از جمله کسب و کارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها در حمایت از کارمندان راه دور و همچنین برای شرکت‌های بزرگ برای حضور فعال تر در سراسر کشور کمک کند.

در عین حال کسب‌وکارها می‌توانند مجموعه‌ای کاملاً جدید از شماره‌ها را به عنوان شماره ثابت خود دریافت کنند. از آنجایی که می توانید تقریباً هر کد منطقه ای( تمامی استان‌های ایران تحت پوشش این شماره ها قرار دارند) را انتخاب کنید، این فرصت برای بومی سازی کسب و کارتان فراهم شده است

کدهای منطقه بخشی از هویت شما هستند. برای مثال، اگر یک رستوران جدید در مشهد باز می کنید، داشتن یک شماره تلفن با کد شهر مشهد بسیار مهم است. به طور مشابه، اگر یک شرکت فناوری راه‌اندازی می‌کنید، دریافت شماره ویپ با کد تهران می‌تواند به شما در حوزه فناوری اعتبار بدهد. از آنجا که محدودیتی در دریافت شماره کد شهرها تا این لحظه برروی شماره ویپ لحاظ نشده است، می توانید حتی زمانی که کماکان از کرج مشغول به کار هستید، یک کد شهر تهران را دریافت کنید.

در مثالی دیگر فرض کنید شرکتی با خدمات پس از فروش گسترده‌ای هستید یا در نظر دارید خدمات پس از فروش خود را به کل کشور ایران گسترش دهید. شما می‌توانید با تمامی کدهای شهرستان‌ها، شماره ویپ تهیه کنید تا با ایجاد بخش های خدمات پس از فروش منطقه ای، سطحی جدید از خدمات پس از فروش را به مشتریان‌تان نشان دهید. این کار به شما در افزایش آگاهی از برندتان کمک شایانی خواهد کرد.

شماره ویپ از کجا می آید؟

همه شماره‌های ویپ بخشی از شماره‌گذاری‌های مصوب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که با اعطای پروانه به ۱۷ شرکت در زمینه ارائه خطوط ثابت موافقت کرده است.

کد منطقه سه رقمی، یک پیش شماره چهار رقمی و چهار رقم بعدی برای 10000 شماره تلفن ممکن در هر پیش شماره. در مجموع حدود ۶ میلیون تلفن ثابت اینترنتی در این فاز در کل کشور قابل ارائه می‌باشد.

تخصیص این شماره تلفن ها تحت نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با مالکیت دائم برای درخواست کننده شماره ویپ خواهد بود.

چگونه می توانم یک شماره تلفن ویپ دریافت کنم؟

برای مالکیت خط تلفن voip آماده اید؟ چهار قدم تا دریافت شماره تلفن ویپ برای کسب و کارتان فاصله دارید

1. ارائه دهنده ویپ خود را انتخاب کنید

شما محدود به خرید از شرکت های FCP مانند مخابرات و .. نیستید و معمولا این شرکت‌ها به صورت مستقیم خدمات ارزش افزوده‌ای که شرکت‌های ارائه کننده ویپ می‌دهند را ارائه نمی‌دهند. ارائه کننده‌گان خط تلفن voip عموما به دو دسته تقسیم می‌شوند. ارائه کنندگان ویپ به صورت محلی و ارائه کنندگان ویپ به صورت ابری. شما می‌توانید به صورت کامل نسبت به تحقیق در مورد شرکت‌های ارائه کننده اقدام کنید و با مقایسه نوع ارائه و امکانات محصولی که ارائه می کنند، آنچه را که برای کسب و کار شما مناسب است انتخاب کنید.

شرکت فناوری نومان با دریافت بالاترین مدرک از شرکت 3cx برترین ارائه کننده سیستم های تلفنی در جهان (+)، هم اکنون هر دو نوع سیستم تلفنی ویپ محلی و ابری را با بالاترین کیفیت و پایداری برروی بستر سیستم تلفنی 3cx ارائه می کند.

گواهینامه بالاترین درجه فنی از شرکت 3cx برای ارائه شماره ویپ ( خط تلفن voip )
گواهینامه بالاترین درجه فنی از شرکت 3cx برای ارائه خدمات ویپ محلی و ابری

هنگام تصمیم گیری، جنبه های زیر بر نحوه استفاده از شماره ویپ کسب و کارتان تأثیر می گذارد:

  • امکانات عمومی و اختصاصی محصول
  • راحتی در استفاده از محصول ارائه شده
  • پایداری خدمات به همراه کیفیت بالا
  • آموزش های در دسترس
  • توان مالی مجموعه شما و تعرفه‌های ارائه شده
  • پشتیبانی در حین استفاده از خدمت
  • آسان برای شروع

2.لیست شماره‌ تلفن‌ها را بخواهید..

پس از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام شرکت شماره ویپ شما را صادر کند، می توانید از شرکت طرف قراردادتان بخواهید لیستی از شماره‌ها را جهت انتخاب به شما ارسال کند.

3. آیا به شماره کشوری (رایگان برای مشتری) نیاز دارید؟

برخی از شرکت‌های ویپ به کسب‌وکارها یک شماره شبیه به پیش کد ۰۹۴۲ نیز ارائه می‌دهند به این شماره ها به اصطلاح toll-free  یا رایگان برای مشتری گفته می‌شود. این شماره‌ها می‌تواند حتی کوچک‌ترین کسب‌وکارها را بزرگ جلوه دهد. در صورتی که می خواهید خدماتی با استاندارد‌های بالا به مشتریان‌تان ارائه کنید می‌تواند جزو انتخاب های شما باشد. بنابراین تصمیم بگیرید که آیا به شماره کشوری هم نیاز دارید یا می خواهید صرفا با شماره‌های عادی ویپ مسیرتان را ادامه دهید.

4. خط تلفن voip خود را راه اندازی کنید و شروع به برقراری تماس کنید

ارائه کننده های سرویس‌ تلفنی دستورالعمل های راه اندازی متفاوتی دارند. گاهی اوقات (نظیر سرویسی که ما در نومان ارائه می‌کنیم) این کار به آسانی وصل کردن تلفن رومیزی به مودم اینترنت یا دانلود برنامه از اپ استور و گوگل پلی است.

بعد از این مرحله می توانید با استفاده از شماره ویپ خود تماس برقرار کنید.

مجموعه نومان با افتخار اولین ارائه کننده سیستم تلفنی 3cx بر بستر اینترنت بوده و شما می‌توانید با اشتراک به این سرویس، لذت داشتن یک مرکز تلفن کامل را تجربه کنید. برای اطلاع از عملکرد این سرویس به صفحه “تلفن اینترنتی نومان” مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *