سیپ ترانک چیست؟ | خط sip چیست؟ | خط سیپ ترانک چه شرکتی پیشنهاد می شود؟

بروزرسانی کامل مطلب در شهریور 1400: خطوط ثابت تلفن قدیمی نظیر  PSTN ،ISDN، BRI E1 به تدریج با خطوط ثابت بر پایه شبکه یا همان خط سیپ و سیپ ترانک جایگزین می شود. هم اکنون علاوه بر مجتمع ها و برج های مسکونی، تعداد زیادی از کسب و کارها نیز از  خطوط ثابت مدرن و انعطاف پذیرترِ سیپ ترانک استفاده می کنند.

در دنیای امروزه کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که به مانند ایران شرکتی دولتی انحصار سرویس‌های ارتباطی من جمله خط تلفن ثابت را در اختیار داشته باشد. در سال ۹۷ انحصار شرکت مخابرات برای ارائه خطوط ثابت حذف شده و هم اکنون که در حال نگارش این مقاله هستیم علاوه بر شرکت مخابرات، ۱۷ شرکت دیگر که دارای پروانه “ایجاد و ارائه زیر ساخت شبکه ارتباطات ثابت” از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند(+)  می توانند نسبت به ارائه خطوط ثابت اقدام کنند.

انتقال به تکنولوژی سیپ ترانک و نحوه استفاده از خطوط:

برچیده شدن خطوط ثابت قدیمی در اروپا تا 2025 و شروع جمع آوری در ایران:

تا به امروز بسیاری از کشورهای اروپایی خطوط قدیمی ثابت را به طور کامل حذف کرده اند و تعدادی دیگر نیز در حال جمع آوری هستند.

بریتانیا اعلام کرده است که کل زیرساخت ISDN آنها تا سال 2025 برچیده خواهد شد.

هم اکنون شرکت مخابرات نیز به سرعت در حال بروزرسانی زیر ساخت خطوط قدیمی PSTN به خطوط سیپ ترانک است و اکثر مشتریان جدید را به شبکه IP منتقل می کند.

نحوه استفاده از خط Sip :

خطوط سیپ ترانک به دو روش قابل استفاده است.

روش اول: همانند تلفن ثابت خانگی و بدون نیاز به تجهبزات خاص بر روی تلفن تحت شبکه یا موبایل

روش دوم: راه اندازی برروی سانترال و مرکز تلفن تحت شبکه که عموما کسب و کارها نیاز به استفاده از این روش را دارند.

سالها قبل، ما در وبسایت نومان نوشته بودیم که علارغم مزایای بسیار زیاد سیستم های تحت شبکه، استفاده از آنها چندان در دستور کار کسب و کارها قرار ندارد چرا که احساس نیاز آن فعلا در کسب و کارها ایجاد نشده است، اما هم اکنون براحتی می‌توان گفت کسب و کارها با شتاب بالایی در حال استفاده از  سیستم های تلفنی تحت شبکه به جهت استفاده از خطوط سیپ ترانک و سایز مزایای آن هستند، گرچه برخی از مشاغل کوچکتر ممکن است همچنان به فناوری قدیمی متکی باشند. اما با وجود مرکز تلفن اینترنتی، این کسب و کارها نیز می‌توانند براحتی مرکز تلفن قدیمی خود را با مرکز تلفن بروز ،جایگزین کنند.

تعریف سیپ ترانک و تاریخچه خط sip

سیپ ترانک چیست؟

سیپ ترانک معادل امروزی T1/E1 است. شما درگذشته خطوط E1 را از شرکت مخابرات تهیه کرده و آن را به PBX قدیمی خود متصل می کردید ، امروزه می توانید سیپ ترانک را از شرکت های ارائه کننده این خطوط خریداری کرده و آن را به مرکز تلفن خود متصل کنید. ارائه دهندگان خط sip به سادگی می توانند یک یا چند شماره را همزمان به سیستم تلفنی مجموعه شما متصل کنند.

برای خرید این خطوط می توانید از طریق گفت و گوی آنلاین با همکاران ما در ارتباط باشید.

تاریخچه سیپ ترانک:

پروتکل Sip  برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ وارد صنعت ارتباطی شد و در سال ۱۹۹۹ این پرتکل بر مبنای استاندارد RFC 2543 آماده سازی شد. دقیقا از همین سال بود که اولین بار از این تکنولوژی برای ارایه سرویس تلفنی به مشتریان توسط شرکت‌ها آغاز شد.

و در ایران در سال 1397 با ارایه مجوز FCP سازمان تنظیم مقررات و زیرساخت به 7 شرکت، این موسسه‌ها قادر به ارایه خطوط شهری به مشتریان گشتند. از همین زمان این تکنولوژی در ایران ارائه شد.

مزایای خط سیپ ترانک

تقریبا تمامی ارائه کنندگان خطوط سیپ ترانک ارائه دهنده خدمات اینترنت نیز هستند و برخلاف خطوط PTSN ، نیاز به کابل کشی نبوده و از طریق ارتباط اینترنتی به شما ارائه می شود. خطوط سیپ ترانک سریع تر فعال شده و هزینه پایین تری نسبت به خطوط ثابت معمولی دارند.

 • هزینه راه اندازی و پشتیبانی مرکز تلفن پایین تر:  به تبع موارد فوق هزینه نهایی برای راه‌اندازی یک مرکز تلفن حرفه‌ای با استفاده از راه‌کارهای ویپ ( مطالعه کنید‌ : آیا کسب و کار من نیاز به سیستم ویپ دارد؟ ) به شدت کاهش خواهد یافت.

 • بدون هزینه آبونمان ماهیانه: هزینه اشتراک ماهانه ( آبونمان) وجود ندارد.

 • به عنوان مثال  هم اکنون هزینه تماس ثابت به ثابت داخل شبکه آسیاتک ( پیش شماره های 9101 و 9130 با هر کد شهری) رایگان است و هزینه تماس خطوط ثابت به ثابت سایر اپراتورها با 15 درصد تخفیف لحاظ می شود.

 • شما می توانید از شرکت های ارائه کننده خطوط سیپ ترانک شماره تلفن هر کشوری از جهان را که مد نظر داشته باشید تهیه کنید و  هزینه تماس را برای مشتریان بین المللی تان کاهش دهید.

 • حفظ شماره با جابجای دفتر: SIP ترانک برخلاف شماره های قدیمی به مکان محدود نمی شود ، بنابراین جابجایی دفاتر بدون تغییر تلفن ثابت آسانتر خواهد شد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه ی دایورت شماره قبلی به شماره جدید در دفتر جدید نیست.

 • حذف سخت افزارهای اضافی : با سیپ ترانک نیاز به پرداخت هزینه بابت تبدیل های دست و پاگیر و دردسرساز نخواهید داشت. همه تماس های تلفنی از مبدا تا مقصد از طریق شبکه انجام می شود. طبیعتا حذف تبدیل اضافی اغلب به معنی کیفیت بهتر نیز هست.

 • انعطاف پذیری – افزودن تعداد پشت خطی به خطوط سیپ ترانک برای ایجاد تعادل با افزایش تماس ها آسان است. شما کافیست درخواست افزایش تماس همزمان را به سرویس دهنده تان ارائه کنید و احتمالا همان روز تعداد پشت خطی شما افزایش خواهد یافت. شما این را مقایسه کنید با درخواست شماره جدید از شرکت مخابرات و بعد از آن راه اندازی در سیستم تلفنی را..

خطوط سیپ ترانک با چه کدی و با چه پیش شماره ای ارائه می شود؟

  خطوط سیپ ترانک همانند خطوط ثابت با کدهای متفاوت برای هر استان ارائه می شود. بنابراین در هر شهری که ساکن باشید پیش کد همان شهر را خواهید داشت.

هم اکنون شماره هایی که چهار رقم ابتدایی آن از 9100 تا  9160 می باشد از این نوع خطوط هستند. اما به نظر می رسد بزودی تمامی شماره های موجود نیز قابل تبدیل به این تکنولوژی خواهند بود.

خط SIP کدام شرکت مناسب است؟

از دیدگاه علمی برای انتخاب ارائه دهنده سیپ ترانک به صورت کلی پارامترهای زیر، مد نظر قرار می گیرد.

 • null

  امنیت: با توجه به اینکه سیپ ترانک ها در بستر اینترنت قرار دارند ، بسیار مهم است که ارائه کننده دارای شبکه ایمن و سیستم ضد تقلب یا همان آنتی فراد باشد. این سیستم ها باید به صورت مدام مرکز تماس را پایش کرده و در برابر سرقت تماس محافظت کند.

 • null

  مالکیت اختصاصی: همانطوری که بالاتر ذکر شد تعداد محدودی از شرکت های دارای مجوز اقدام به توسعه و ارائه خطوط تلفن ثابت کرده اند و متاسفانه در این بین شرکت های زیادی هستند که بدون اعلام این موضوع به مشتری، خود را ارائه کننده خطوط ثابت به مشتری معرفی می کنند و خط تلفن را به نام شما ثبت نمی کنند. قطعا عاقبت خوبی در همکاری با چنین شرکت هایی در انتظار شما نیست.

 • null

  هزینه رقابتی: مقایسه قیمت هر دقیقه مکالمه و همچنین هزینه تعداد تماس هم زمان می تواند به عنوان یک المان مد نظر قرار گیرد. اما قبل از خرید مطمئن شوید، سرویس شما مناسب کسب و کار بوده و آپ تایم بالایی را تضمین کند.

 • انتقال شماره: یکی از بخش های جذابی که تا لحظه نگارش این مطلب متاسفانه در ایران عملی نشده است. انتقال خط ثابت عادی به تکنولوژی سیپ ترانک است. در صورتی که این امکان فراهم شود قطعا یکی از نقاط قوت در بین ارائه کنندگان، قابلیت انتقال شماره موجود به تنکولوژی سیپ ترانک خواهد بود.

 • null

  پشتیبانی: برروی خط سیپ پشتیبانی چندانی نیاز نخواهید داشت اما اگر می‌خواهید برروی مرکز تلفن راه اندازی کنید حتما از پیمانکاری که می خواهید برایتان این سیستم را راه اندازی کند بخواهید که برایتان پشتیبانی کامل در نظر بگیرد. در طول سال احتمالا نیاز به دریافت پشتیبانی های مختلف برای افزایش بهره‌وری خواهید داشت.

خط SIP کدام شرکت مناسب است؟

پس از خرید سیپ ترانک ، یک خط اینترنت اختصاصی برای تلفن هایتان در نظر بگیرید. اکثر فایروال ها می توانند چندین اتصال به اینترنت را مدیریت کنند و با توجه به هزینه پایین اینترنت، خرید اینترنت جداگانه برای سیستم تلفنی پیشنهاد قطعی ماست.

با این حال، در نظر داشته باشید بسیاری از ارائه دهندگان خطوط سیپ ترانک، شما را ملزم به خرید اینترنت آن شرکت خواهند کرد. در کنار معایب، از مزایای این روش، جداسازی پکت های صوتی شما از ترافیک عادی شماست. هرچند برای این کار نیاز به یک متخصص ویپ برای جداسازی پکت های صوتی در سمت مجموعه شما خواهد بود.

در صورتی که می خواهید هیچ وابستگی به اینترنت خاصی در خطوط سیپ ترانک تان نداشته باشید برای دریافت مشاوره با همکاران فروش ما در ارتباط باشید.

جهت خرید تلفن سیپ می‌توانید با مهندسین فروش شرکت فناوری نومان در ارتباط باشید.

خط اینترنت اختصاصی برای مرکز تلفن

اگر مجموعه شما بیش از ۵ نفر است، پس از خرید سیپ ترانک ، یک خط اینترنت اختصاصی برای تلفن هایتان در نظر بگیرید. اکثر فایروال ها می توانند چندین اتصال به اینترنت را مدیریت کنند و با توجه به هزینه پایین اینترنت، خرید اینترنت جداگانه برای سیستم تلفنی پیشنهاد قطعی ماست.

با این حال، در نظر داشته باشید بسیاری از ارائه دهندگان خطوط سیپ ترانک، شما را ملزم به خرید اینترنت آن شرکت خواهند کرد. در کنار معایب، از مزایای این روش، جداسازی پکت های صوتی شما از ترافیک عادی شماست. هرچند برای این کار نیاز به یک متخصص ویپ برای جداسازی پکت های صوتی در سمت مجموعه شما خواهد بود.

در صورتی که می خواهید هیچ وابستگی به اینترنت خاصی در خطوط سیپ ترانک تان نداشته باشید برای دریافت مشاوره با همکاران فروش ما در ارتباط باشید.

جهت خرید تلفن سیپ می‌توانید با مهندسین فروش شرکت فناوری نومان در ارتباط باشید.

چگونه می توان PBX را به IP-pbx ارتقا داد

اگر تفاوت pbx و ip-pbx را نمی دانید به مطلب، pbx چیست؟ ip-pbx چیست؟ مراجعه کنید.

به احتمال زیاد، خطوط قدیمی PSTN به یک دستگاه قدیمی تر یا به اصطلاح سیستم PBX مبتنی بر سخت افزار متصل می شوند. ما قبلا به صورت کامل توضیح دادیم که تفاوت بین مرکز تلفن سخت افزاری و نرم افزاری چیست(+)، مدیریت چنین دستگاه هایی برای شما سخت خواهد بود هرچند از نظر فنی امکان خرید گیت وی و اتصال این سیستم به سانترال قدیمی وجود دارد اما پیشنهاد ما قطعا ارتقاء به مرکز تلفن بر پایه شبکه نظیر سیستم تلفنی 3cx  است.

سیستم تلفنی 3cx در کنار افزایش بازدهی کارمندان و ایجاد شرایط همکاری بهتر در میان آنها، سیستم تلفنی 3cx امکانات و ابزاری را فراهم می کند تا سرویس دهی و پشتیبانی از مشتریان خود را به صورت شگفت انگیزی بهبود بخشید. لایسنس 3cx در نسخه proاین سیستم تلفنی با پیش زمینه ی ایجاد شرایط ارتباط همه جانبه ( Omnichannel  ) با مشتری طراحی شده است. امکانات مختلفی نظیر بخش ” تلفن گویا ” ، ضبط مکالمات، بخش click2call، مسیردهی پیشرفته تماس، پایش وضعیت مرکز تماس، صف تماس و … تجربه بهتری از ارتباطات را در اختیار شما، کارمندان و مشتریاناتان قرار خواهد داشت.