اختصاصی Nomanco.net: باج افزارها از جمله تهدیدات مجازی بدنامی هستند که به محض اینکه سیستم شما را آلوده کنند، به صورت مخفی کلیه‌ی فایل‌های شما شامل اسناد مهم، ویدیو و عکس‌هایتان را کدگذاری خواهند کرد. کلیه‌ی این فرایند‌ها در پشت صحنه صورت گرفته و بنابراین شما از مشکل پیش آمده زمانی مطلع خواهید شد که کار از کار گذشته باشد.

ransomware

وقتی این باج افزار، تجارت کثیف خود را به پایان رساند، تروجان هدف خود را از فایل‌های کد گذاری شده‌اش مطلع می‌سازد. اگر قربانی بخواهد که فایل خود را به دست آورد مجبور به پرداخت باج خواهد شد. مبلغی که معمولا حدود چند صد دلار است. این مبلغ به صورت دریافت پول مجازی بیت کوین خواهد بود. این فایل‌ها بدون دریافت یک کد قفل گشای مشخص قابل بازیابی نیست و باج افزار، فایل‌های کدگذاری شده را تا زمانیکه مبلغ پرداخت نگردد، به صورت باج در رایانه قربانی نگه خواهد داشت. آن چیزی که مشخص است باج افزار‌ها مواردی هستند که باید با دقت و توجه بیشتری از کنار آن عبور کرد.

در این مقاله با ده قدم ساده برای محافظت از داده‌هایتان در مقابل باج افزار‌ها آشنا می‌شوید.

1- از پشتیبان‌گیری فایل‌های مهم‌تان به صورت منظم غافل نشوید. به صورت جدی پیشنهاد‌ می‌شود دو نسخه از پشتیبان خود در اختیار داشته باشید. یکی برای ذخیره در حافظه‌های ابری، مثل دراپ باکس و گوگل و دیگری برای نگه داری در حافظه‌های جانبی، مثل هارد اکسترنال و …  به محض اینکه پشتیبان شما آماده شد محدودیت‌های مشخصی را بر روی این فایل ایجاد کنید، دسترسی Modify و delete را از فایل نسخه نگه داری شده در حافظه‌ جانبی حذف کنید. به یاد داشته باشید که نسخه‌ی پشتیبان شما در هر موقعیتی می‌تواند شما را از هر نوع آسیبی در امان نگه دارد.
۲- فایل‌های پشتیبان خود را به صورت منظم بررسی نمایید که به صورت صحیح عمل کنند. گاهی اوقات بخاطر یک خطای کوچک امکان آسیب به فایل پشتیبان وجود دارد.
۳- مجرمان سایبری معمولا با انتشار ایمیل‌های تقلبی و مشابه سازی آن به پیام‌ فوری مثل تخفیف ویژه فروشگاه‌ آنلاین یا اعلانیه بانک‌ها، کاربران را به سمت کلیک کردن بر‌روی لینک‌های حاوی بدافزارها سوق ‌می‌دهند. از فعال بودن آنتی ویروس خود مطمئن بوده و هیچگاه و تاکیدا هیچگاه برروی فایلهای پیوستی از طرف ارسال‌کننده‌های نامعلوم کلیک نکنید.
۴- به هیچ کس اعتماد نکنید. فایل‌های آلوده می‌توانند از طریق رسانه‌های اجتماعی از طریق نام کاربری دوستان یا همکارانتان که قبلا به طریقی به دست تروجان‌ها افتاده است به شما ارسال شوند.
۵- گزینه “ show file extensions “ را از قسمت تنظیمات ویندوز فعال نمایید. با این کار به آسانی متوجه فایل‌هایی که بالقوه آلوده هستند خواهید شد. از آنجایی که تروجان‌ها یک برنامه هستند، شما باید از فایلهایی با پسوند exe ، vbs ، Scr فاصله بگیرید. شما باید مراقب پسوندهایی که به صورت بالقوه خطرزا هستند باشید . در این مقاله لیست پسوند‌هایی که به صورت بالقوه احتمال آلوده بودن را دارند می توانید مشاهده کنید. کلاهبرداران می‌توانند با حقه‌هایی فایل‌های آلوده را به اشکال دیگری، مثل ویدیو و عکس و با اسم‌های اغوا کننده‌ درآورده و قربانی را مجاب به کلیک کردن برروی فایل کنند.
۶- حتما به صورت منظم سیستم عامل، مرورگر، آنتی ویروس و سایر نرم‌افزارهای خود را بروز‌رسانی کنید. مجرمین در ابتدای کار سیستم شما را برای پیدا کردن راه نفوذ پایش می کنند تا کنترل سیستم را بدست بگیرند.

۷- با استفاده از امکانات مختلف آنتی ویروس، ضمن بروز نگه داشتنن آن از سطح دسترسی های مختلف، برای کنترل فایلها استفاده کنید.
۸- به محض متوجه شدن از یک فرایند مخرب یا نامعلوم در سیستمتان، به سرعت دسترسی خود از اینترنت را قطع کنید. در صورتی که باج افزارها موفق به پاکسازی کلید قفل گشا از سیستم نباشند، شانس بازیابی فایل‌ها افزایش می‌یابد.هرچند که نسخه‌های پیشرفته‌تر باج‌افزارها،از کلید‌های از پیش تعیین شده استفاده می کنند بنابراین در این موارد این اقدام، کاری از پیش نخواهد برد.
۹- در صورتی که جزو افراد بدشناسی هستید که فایل‌هایتان کدگذاری شده است، نسبت به پرداخت باج اقدام نکنید مگر اینکه دسترسی سریع به برخی از فایل‌هایتان برایتان حیاتی باشد. هر پرداختی به این تجارت به معنی سوخت‌رسانی بیشتر به این عمل گستاخانه است.
۱۰- در صورت آلوده شدن به باج‌افزارها تلاش کنید تا از اسم ویروسی که رایانه شما را آلوده کرده است مطلع شوید. شاید از نسخه‌های قدیمی این ویروس بوده بنابراین راه‌حل بازگشت فایلها وجود داشته باشد. نسخه‌های قدیمی باج افزارها از تکنولوژي های مدرن بهره نبرده اند و متخصصین و پلیس‌ها در همکاری تنگاتنگ توانسته اند کد‌های قفل‌گشای آنها را ایجاد کنند، بنابراین شانس اینکه بدون پرداخت پولی فایل‌هایتان را بازیابی کنید وجود دارد.

تهیه و تنظیم : شرکت فناوری نومان

این نوشته در هک ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *